Nie za długo, nie za krótko, lecz w sam raz. Jak dobrać długość sukni do sylwetki?

 In BLOG

Kobiety od zawsze chodziły w sukniach i z wielkim oburzeniem świat przyjął fakt, że George Sand jako pierwsza kobieta tak ochoczo wskoczyła w spodnie. Dziś spodnie to oczywiście stały element kobiecej garderoby i wcale niepozbawiony elegancji. Fashion Romantic kreuje jednak romantyczną wizję kobiety w sukience, a ta może mieć tyle krojów, ile kobiecych figur. Co o długościach sukien i spódnic mówią historia, dress code i… matematyka?

Trochę historii

Do końca XIX wieku suknie zakrywały całe ciało, a nieodzownym elementem ubioru był gorset. Dopiero jazda konna pozwoliła uwolnić się z tych okowów najpierw amazonkom. Maksymalna długość obowiązywała jednak aż do 1910 roku. Potem proces ewolucji bardzo przyspieszył od ołówkowej lekko nad kostkę w latach 20., urokliwą długość lekko za kolano w latach 50. coraz krócej w latach 70. aż do dzisiejszej momentami mikromini.

Nieco mody

Sukienka jest doskonała w zestawieniu ze szpilkami, w lżejszych i bardziej zwiewnych wersjach o dowolne długości doskonale zgra się z sandałami lub espadrylami, butami na koturnie. Sukienka maxi jest zwiewna i idealna na plażę i oraz letnie spacery. Ołówkowa sukienka przed kolano to biznesowy must-have. Długość midi jest zresztą bardzo elegancka i pasuje do każdego wieku i figury: w wersji szytej z koła, plisowanej czy dopasowanej.
Nic tak nie zbalansuje figury, jak odpowiednio dobrany krój i długość spódnicy. Nie bez znaczenia są również desenie i wzory. Pisaliśmy już na przykład o grochach. Pasy pionowe lub poziome bądź ukośne spiszą sią czasem lepiej niż trener lub dietetyk. Podobną rolę odegrają odpowiednio zaplanowane zaszewki.

Odrobina matematyki

Poszukując idealnej długości sukienki, trzeba wziąć pod uwagę kilka cyfr: długość nóg – jeśli są krótkie, spódnica powinna mieć wysoki stan, wzrost – przy niskim najlepsza jest długość przed kolano ― taka wysmukla i wydłuża sylwetkę. Fason za kolano świetnie zbalansuje figury w typie gruszki. Sukienka do połowy łydki (midi) lubi zgrabne kostki lub/i wysokie szpilki. Sukienka maxi jest dobra dla każdej figury, o ile odpowiednio dobierze się materiał, wzór i podniesie bądź obniży talię.

Recent Posts